„W poszukiwaniu zaginionego kwartału”

W najbliższą sobotę, 4 października o godz. 12:00, rozpocznie się druga część realizacji projektu „W poszukiwaniu zaginionego kwartału” organizowanego przez Muzeum Miasta Łodzi. Po sierpniowych spacerach miejskich, w których udział wzięło ponad 600 osób, muzeum zaprasza mieszkańców do uczestnictwa w cyklu spotkań z ekspertami z całej Polski: przewodnikami, architektami, historykami sztuki, geografami, którzy opowiedzą o historii, dziedzictwie kulturowym, architekturze, urbanistyce i planowaniu przestrzennym. Wszystkie spotkania są bezpłatne, odbędą się w siedzibie Festiwalu Czterech Kultur przy placu Wolności 5, a moderował je będzie dr inż. arch. Łukasz Pancewicz – architekt-urbanista. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.muzeum-lodz.pl oraz na profilu: www.facebook.com/zaginionykwartal.
Spotkania z ekspertami, to kolejna odsłona (po spacerach i pracach nad modelem miasta) projektu edukacyjnego realizowanego przez Muzeum Miasta Łodzi pod tytułem „W poszukiwaniu zaginionego kwartału”. Trwałym rezultatem wszystkich działań będzie makieta kwartałów otaczających Stary Rynek w Łodzi, przedstawiająca zabudowę powyższego obszaru z roku 1939.
„Rekonstruowanie przedwojennego sąsiedztwa Starego Rynku - „zaginionego kwartału” - jest dla nas pretekstem do organizacji spacerów i spotkań, a przede wszystkim do uczenia się o tym, jak wygląda i działa miasto” - mówi Michał Gruda, koordynator projektu. „W odbywających się w październiku spotkaniach wezmą udział goście z całej polski: Gdańska, Wrocławia, Warszawy, Krakowa i oczywiście Łodzi. Są to wybitni specjaliści, a jednocześnie pasjonaci zjawiska, jakim jest „miasto”. W fascynujący sposób opowiedzą oni o mniej znanych, choć ważnych czynnikach budujących jego historię”.
Plan spotkań:
4.10.2014 r. /sobota/ godz. 12.00
Kiedy miasta stały się "historyczne"?
dr Jacek Friedrich (Gdańsk) - krytyk i historyk sztuk
Co sprawia, że przestrzeń miasta staje się elementem dziedzictwa kulturowego i kto o tym decyduje - profesjonaliści, polityka czy mieszkańcy? Na czym polega "historyczność" miasta? Czy powojenne projekty urbanistyczne (jak Stare Miasto) zasługują na ochronę Konserwatora Zabytków, jeśli tak to dlaczego?
11.10.2014 r. /sobota/ godz. 12.00
Jak budować współczesne kamienice?
Zbigniew Maćków (Wrocław) - architekt,
Maciej Czeredys (Warszawa) – architekt, urbanista
Historyczne śródmieście Łodzi tworzyła zabudowa kamieniczna, w większości budynki realizowane indywidualnie, w różnym standardzie przez prywatnych inwestorów. Proces przerwała powojenna modernizacja miast - m.in. budowa nowych osiedli. Do dzisiaj deweloperzy decydują się na budowanie nowych osiedli na łatwo dostępnych terenach zielonych poza miastem. Czy w Łodzi wraca się do idei powrotu budowania kamienic? Jaką rolę może pełnić mieszkaniowa spółdzielczość. Jak to robić i jakie warunku (planistyczne, finansowe) są potrzebne dla ich udanej realizacji.
23.10.2014 r. /czwartek/ godz. 18.00
Miasta za małe dla samochodu - przestrzeń historyczna, a projekty komunikacyjne
Jan Friedberg (Kraków) – specjalista z zakresu rozwiązań komunikacyjnych
Jak kształtowanie infrastruktury transportu - ulic i transportu zbiorowego, wpływało na kształtowanie przestrzeni miasta? Skąd brały się pomysły wyburzeń historycznej tkanki i czy nadal takie podejście ma jakiekolwiek uzasadnienie? Jakie są sposoby zapewnienia mobilności, jakości przestrzeni bez niszczenia przestrzeni miasta?
30.10.2014 r. /czwartek/ godz. 18.00
Mieszkanie w śródmieściu - ekonomiczny przymus czy mieszczańska moda?
dr Maja Grabkowska (Gdańsk) - geografka
Natalia Cyrzan (Gdańsk) – animatorka kultury
Czy powraca moda na mieszkanie w historycznych śródmieściach i "powrót do miasta" i kto ją tworzy? Jak żyją dzisiejsi mieszczanie i jak różni się to od czasów w których powstawały łódzkie kamienice? Jak dzisiaj wyglądają dwa oblicza zamieszkania w śródmieściu - to z wyboru ekonomicznego i mody jak oddziałują one na siebie?
DODATKOWO
15.11.2014 r. /sobota/godz. 12.00
Spacer po nieistniejącej dzielnicy Łodzi na podstawie bardzo mało znanych zdjęć.
+ Spotkanie miłośników starych łódzkich fotografii
Adam Brajter (Łódź) – pasjonat miasta, wiceprezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami
Wszystkie spotkania odbędą się w siedzibie Festiwalu Czterech Kultur, plac Wolności 5, moderował je będzie dr inż arch. Łukasz Pancewicz – architekt- urbanista, projektant w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Łodzi, nauczyciel akademicki Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.
O projekcie "W poszukiwaniu zaginionego kwartału"
"W poszukiwaniu zaginionego kwartału" to projekt realizowany przez Muzeum Miasta Łodzi. Jego głównym celem jest podnoszenie wiedzy łodzian z zakresu historii, dziedzictwa kulturowego, architektury, urbanistyki i planowania przestrzennego. Trwałym rezultatem wszystkich działań będzie makieta kwartałów otaczających Stary Rynek w Łodzi, przedstawiająca zabudowę powyższego obszaru z roku 1939.
Nieprzypadkowo wybrano Stare Miasto - teren ten był bowiem świadkiem dramatycznych przekształceń urbanistycznych w dziejach Łodzi. Średniowieczny układ przestrzenny dzielnicy, pamiętający czasy sprzed rewolucji przemysłowej, jest nadal widoczny. Jednak jego obudowa ulegała przemianom. Znajdowały się tam zarówno zabudowania Łodzi rolniczej, jak i przemysłowej. Po odbudowie zniszczeń wojennych w miejscu zburzonego getta powstało "modelowe" osiedle socrealizmu. Dziś toczą się dyskusje o przyszłości tego fragmentu Łodzi - przywrócenia rynku Starego Miasta jako żywej przestrzeni miejskiej. Rekonstruowanie jego przedwojennego sąsiedztwa, „zaginionego kwartału”, jest pretekstem do rozmów i uczenia się o tym jak wygląda i działa miasto. Równolegle do prac modelarskich, Muzeum Miasta Łodzi zaprasza na rozmowy ze specjalistami i pasjonatami zjawiska jakim jest „miasto”, o mniej znanych, choć ważnych czynnikach budujących jego historię.
Projekt finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Edukacja Kulturalna