Dzień Dziecka w Muzeum Fabryki

Dzień Dziecka z DUCHem

 

Dzień Dziecka nie musi być nudny, można go spędzić na karuzeli, w parku, na wielkiej pizzy, albo…z Dziecięcym Uniwersytetem Ciekawej Historii. 31 maja w Muzeum Fabryki  w łódzkiej Manufakturze, odbędą się wykłady i warsztaty dla dzieci od 6 do 15 roku życia. Trwać będą od godziny 10 do 13, a poprowadzą je łódzcy wykładowcy DUCHa. Uczestnicy będą mogli m.in. poznać historię komputerów i smartfonów, zagrać w grę komputerową z początków lat 90. XX wieku, zobaczyć jak wyprodukować średniowieczne mydło, nauczyć się pisać na glinianych tabliczkach pismem sumeryjskim, odkryć niesamowitą historię pisma i języka, poznać sekrety samurajów oraz…zabawić się w starożytnego greckiego wojownika. Dla rodziców będzie to szansa poznania oferty Dziecięcego Uniwersytetu Ciekawej Historii, oraz porozmawiania z jego wykładowcami. Zajęcia odbędą się w dwóch grupach – starszej (dzieci od 10 do 15 roku życia) i młodszej (od 6 do 9 roku życia). Dla każdej grupy przygotowane będą dwa wykłady. Ostatni przeznaczony będzie dla dwóch grup jednocześnie. Warsztaty organizowane są bezpłatnie, choć obowiązują wcześniejsze zapisy.

 

Zapisy:

mailowo-  lodz@duch.edu.pl ( imię i nazwisko dziecka wraz z wiekiem, oraz podstawowe dane rodzica lub opiekuna (imię nazwisko i numer kontaktowy).

telefonicznie-Muzeum Fabryki- 426649293

 

Zajęcia dla młodszej grupy (prowadzący – Sebastian Adamkiewicz)

 

10:00-10:45 – Od czego zaczyna się historia, czyli krótka historia języka i pisma

Na zajęciach dzieci dowiedzą się skąd się wzięły współczesne litery, jakie były pierwsze sposoby pisania, w jaki sposób odczytywać średniowieczne pismo, a także dlaczego pismo jest tak ważne w odkrywaniu przeszłości.

11:00-11:45 – Czym się mył średniowieczny rycerz?

Na zajęciach dzieci dowiedzą się na co chorowali nasi przodkowie, oraz czy higiena miała wpływ na ich stan zdrowia. A jeśli tak, to w jaki sposób o nią dbali, co zastępowało im mydło, oraz czym leczyli schorowane zęby!

 

Zajęcia dla starszej grupy (prowadzący – dr Zbigniew Głąb)

 

10:00-10:45 – Smartfon, czyli kilka tysięcy lat w Twojej kieszeni!

Na zajęciach dzieci dowiedzą się skąd się wzięły współczesne komputery i smartfony. Odkryją, że koncepcje tych sprzętów mają kilka tysięcy lat, oraz odpowiedzą na pytanie dlaczego żyjemy w świecie rewolucji technologicznej

11:00-11:45 – Wszystkie sekrety japońskich samurajów

Japońscy samurajowie to jedna z najbardziej tajemniczych, a jednocześnie ciekawych i nie odkrytych grup w historii ludzkości. Uczestnicy zajęć zagłębią się w ich najgłębsze tajemnice poznając etos, wartości i styl życia. Na koniec będą potrafili oddzielić prawdę od legendy

 

Zajęcia wspólne:

 

Wszyscy zostajemy Leonidasami! – potęga falangi

Falanga to jeden z najpotężniejszych i najdłużej stosowanych szyków bojowych świata starożytnego. Używali go Spartanie pod Termopilami i Macedończycy podczas podbijania Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Na czym polegał jej fenomen i dlaczego była ważnym elementem greckiej demokracji.