Promocja książki „Łódź wielowyznaniowa. Dzieje wspólnot religijnych do 1914 roku”
Wysłane przez kierownik w ndz., 03/29/2015 - 21:23

Oddział Kultur i Tradycji Wyznaniowych Muzeum Miasta Łodzi oraz Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego serdecznie zapraszają na kolejne spotkanie z lubianego muzealnego cyklu „Wokół ciekawej książki”. Tym razem zaprezentowana zostanie nowa publikacja pt. „Łódź wielowyznaniowa. Dzieje wspólnot religijnych do 1914 roku” autorstwa badaczy związanych z Uniwersytetem Łódzkim i profesora Kazimierza Badziaka, doktora Karola Chylaka i doktor Małgorzaty Łapy.
Od początku XIX w. rozpoczął się proces tworzenia polskiego Manchesteru, określanego też jako tygiel narodów, kultur i religii. Jego wyróżnikiem, obok skomplikowanych podziałów narodowościowych, był systematyczny rozwój życia społecznego ze sferą duchowości na czele. Do wybuchu I wojny światowej powstała skomplikowana mozaika religijna podzielona na wyznania chrześcijańskie i niechrześcijańskie (takie jak religia mojżeszowa i muzułmańska).
Jak podkreślają autorzy interesującej książki: „[…] Religie formułując zbiory zakazów i nakazów, definiując cele istnienia ludzkiego, podstawowe normy i wartości, oceniając konkretne zachowania społeczne w kategoriach dobra i zła wpływają na życie społeczeństw, zarówno w mikro, jak i makroskali. […] Część z norm i wartości jest nie tylko charakterystyczna dla konkretnego wierzenia, ale niejednokrotnie znajdują się one w opozycji, sprzeczności czy wręcz konflikcie. Owe systemy odzwierciedlając się nie tylko w zachowaniach poszczególnych jednostek, ale również grup społecznych generują zjawiska społecznych, zbiorowych interakcji, czy to współpracy, opozycji, niekiedy obojętności ale i nierzadko konfliktu.”
Po zakończeniu spotkania można będzie nabyć obszerną publikację po promocyjnej cenie i uzyskać autografy autorów. Serdecznie zapraszamy!