Muzeum Miasta Łodzi zaprasza

Szanowni Państwo,

 

Oddział Kultur i Tradycji Wyznaniowych Muzeum Miasta Łodzi zaprasza na wydarzenia, które będą miały miejsce we wrześniu 2014 roku w siedzibie Oddziału przy pl. Wolności 2.

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

 

1.  Spotkanie autorskie z Piotrem Zubowskim z cyklu „Wokół ciekawej książki”

11 września (czwartek) 2014, godz. 17:00

 

W ramach muzealnego cyklu „Wokół ciekawej książki” odbędzie się spotkanie autorskie z Piotrem Zubowskim połączone z promocją Jego książki pt. „Cerkwie prawosławne Łodzi i regionu łódzkiego w dwudziestoleciu międzywojennym (1918-1939)”. Gościem honorowym spotkania będzie abp Szymon – zwierzchnik diecezji łódzko-poznańskiej Cerkwi prawosławnej w Polsce.

 

 

2.  „Wielowyznaniowe dziedzictwo Łodzi – Stary Cmentarz”

Spotkanie z cyklu „Lubię wiedzieć”, Wydarzenie w ramach „Europejskich Dni Dziedzictwa 2014”

14 września (niedziela) 2014, godz. 11:00

 

Jak zawsze, w drugą niedzielę miesiąca w siedzibie Oddziału Kultur i Tradycji Wyznaniowych MMŁ przy pl. Wolności 2 odbędzie się kolejne spotkanie w ramach muzealnego cyklu „Lubię wiedzieć”. Wykład pt. „Wielowyznaniowe dziedzictwo Łodzi – Stary Cmentarz”  poprowadzi Natalia Scegielniak-Glica (etnolożka, antropolożka kultury, pracownik Oddziału Kultur i Tradycji Wyznaniowych Muzeum Miasta Łodzi).    

Trójwyznaniowy chrześcijański Stary Cmentarz przy ulicy Ogrodowej w Łodzi to fascynujące i magiczne miejsce. Na tej nekropolii, obok ojców Łodzi przemysłowej – wielkich i mniejszych fabrykantów, spoczywają zasłużeni dla miasta działacze społeczni i polityczni, lekarze, lokalna inteligencja, artyści. Jest to także miejsce pochówku wojowników o niepodległość kraju – powstańców styczniowych oraz uczestników rewolucji 1905 roku. Bogato ilustrowany wykład będzie miał na celu ukazanie historii trójwyznaniowej nekropolii oraz symboliki i zróżnicowania sztuki sepulkralnej. Szczególny nacisk położony zostanie na ukazanie przemian, jakie na przestrzeni dziejów zaszły w postrzeganiu przez lokalną społeczność znaczenia tego wyjątkowego miejsca dla odkrywania i budowania swojej tożsamości. Pokażemy także, jak materialne dziedzictwo wielokulturowej Łodzi wpływa na współczesnych jej mieszkańców.

 

Z wyrazami szacunku

 

Natalia Scegielniak-Glica

Muzeum Miasta Łodzi

Oddział Kultur i Tradycji Wyznaniowych

91-415 Łódź, Plac Wolności 2

tel. 42 250 51 31